W3vina.COM Free Wordpress Themes Joomla Templates Best Wordpress Themes Premium Wordpress Themes Top Best Wordpress Themes 2012
Farma żółwi, KaraibyFarma żółwi, Karaiby
W czasie przeprawy przez śluzy Kanału PanamskiegoW czasie przeprawy przez śluzy Kanału Panamskiego
Jamajka, raftingJamajka, rafting
Tablica poległych, Pearl Harbor, Hawaje.Tablica poległych, Pearl Harbor, Hawaje.
Kultowa jazzowa  szkoła muzyczna w Bostonie. Kultowa jazzowa szkoła muzyczna w Bostonie.
WTC, NYWTC, NY
Central Park, Nowy York, NYCentral Park, Nowy York, NY
  • Farma żółwi, Karaiby
  • W czasie przeprawy przez śluzy Kanału Panamskiego
  • Jamajka, rafting
  • Tablica poległych, Pearl Harbor, Hawaje.
  • Kultowa jazzowa  szkoła muzyczna w Bostonie.
  • WTC, NY
  • Central Park, Nowy York, NY

Miejsca, do których chętnie bym wrócił. Gdyby nie to, że jest jeszcze tyle innych…

miejsca…

Byłem w wielu miejscach globu. Podobała mi się Barcelona i Kraj Basków. Lubię Marsylię, Paryż ale niezbyt Lazurowe Wybrzeże. Wiem ile śmieci leży na ulicach Nowego Yorku i Wenecji. W Kanadzie lało a na Hawajach są drogie papugi. Na Bermudach Murzyni mówią „Yes Seir”, na Jamajce „Jaman”. W Rosji dziewczyny nie boją się nosić przerysowanych strojów, W Estonii nie chcą mówić po rosyjsku. W Kolumbii kupuje się kawę i złoto, nie kupuje się samochodów z Holandii. Wszystko to wiem dzięki… muzyce

miejsca…

Acapulco - skoki do wody... To największa atrakcja turystyczna Acapulco w Meksyku. Podziwiałem tych śmiałych skoczków, którzy kilka razy dziennie ryzykują życiem dla nędznych paru dolarów. Żyją z tipów – napiwków dawanych po skokach, dlatego po wynurzeniu się z wody pędzą po schodkach na górę. Z jednym z nich skrzyżowały nam się spojrzenia. Spuściłem wzrok. Czyżby napiwek był za mały?…
Rozkosze basenu przy Atlantyku ; kliknij,żeby powiększyć... Wybór jest taki: albo pływa się w przeraźliwie słonej wodzie Atlantyku, z najeżonej ostrymi występami plażą i niebezpiecznymi roślino – zwierzętami, albo… basen ze słodką wodą, cieplutką i przyjemną. Gdzie jest haczyk? Wszyscy złapaliśmy bakteryjne, przewlekłe zapalenie ucha. Antybiotyk.
Banany Karaibów ; kliknij,żeby powiększyć... Czy jedliście kiedyś banany prosto z drzewa? Nie jest to proste bowiem banany rosną w niebieskich, plastikowych workach. To chroni je przed szkodnikami. Ten poczciwy, pożywny ale nudny owoc kiedyś był w Polsce symbolem dobrobytu. Wierzyć się nie chce…
Boston, Berklee ; kliknij,żeby powiększyć... Berklee College of Music – Mekka jazzmanów. Tuż po zrobieniu tego zdjęcia przecierałem oczy ze zdumienia. Dobrze ubrany facet idący chodnikiem zdjął swoje buty, włożył inne, stojące przy krawędzi chodnika i poszedł dalej. Wszystko w jednym tempie…
Bezdomna z Manhattanu ; kliknij,żeby powiększyć... Nowy York. Centrum Manhattanu – najbardziej znanej dzielnicy miasta. Widok bezdomnego nikogo nie dziwi. Wyciągają na noc papierowe pudła i śpią pod najbardziej prestiżowymi wieżowcami. Ameryka.
Z pozoru spokojna zatoczka, może być śmiercionośna ; kliknij,żeby powiększyć... W Polsce mówimy Bermudy, tam Bermuda. Jedno z najbardziej malowniczych miejsc na ziemi. Oaza spokoju. Być może dlatego, że policja ma tam w pagonach mikrofony, ta maleńka wysepka w kształcie podkowy ma jednak więzienie. W zatokach ostrzeżenia przed śmiertelnymi  roślino – zwierzętami, pływających po płytkich wodach, Na szczęście w widocznych, różowych kolorach.
Brodway ; kliknij,żeby powiększyć... Broadway, miejsce, gdzie rodziła się muzyka rozrywkowa a zwłaszcza musicale. Tu powstawały najpiękniejsze standardy.Po tych samych ulicach chodzili wszyscy wielcy! What a mass…
Nowy York od morza  ; kliknij,żeby powiększyć... Statek płynący po zatoce w pobliżu Manhattanu. Statua Wolności ( niewidoczna po lewo) wydaje się mniejsza niż sobie wyobrażałem ale za to Manhattan… bajka. Dziś już jednak nieco zmieniony. Szkoda.
Pustki na ulicach, NY, NY. ; kliknij,żeby powiększyć... W Nowym Yorku byłem kilkadziesiąt razy ale zwykle w niedzielę. Otwarte bary i sklepy świeciły pustkami. Nie mogłem się nadziwić gdzie te tłumy ludzi pokazywane w filmach. Nie było komu zrobić zdjęcia…
WTC ; kliknij,żeby powiększyć... Chyba mam jakąś intuicję. Uparłem się, żeby dotknąć budynków World Trade Center, na przekór mojemu koledze Januszowi. Szliśmy po to kilka kilometrów w skwarze. I kto miał rację?.
Nelson Sardelli, artysta roku Las Vegas i Atlantic City ; kliknij,żeby powiększyć... Lubicie chińskie jedzenie? Ja, pomijając mózgi małpy i koty, lubię. W Stanach jest taka zasada. Im brzydszy lokal, tym lepsze serwują tam jedzenie. Dlaczego? Prawdziwego chińskiego kucharza nie stać na przyzwoity lokal. Te ładnie wyglądające to podróby.
Central Park, NY ; kliknij,żeby powiększyć... Central Park graniczący z Harlemem – dzielnicą murzyńską. Tablice ostrzegają, że do Harlemu biały wchodzi na własne ryzyko. A jakby tego było mało dyżur pełni tam jeszcze policjant. Odwieczny konflikt białego z czarnym. Nie byłem w Harlemie. Trochę szkoda…
Cmentarz w Meksyku; kliknij,żeby powiększyć... Oto meksykański cmentarz na maleńkiej wyspie Cosumel. Z dala od zon wyznaczonych dla turystów. Lubię odwiedzać takie miejsca. Piękne grobowce, i urocze kapliczki o przedziwnej, niespotykanej w Europie architekturze. Niby ta sama religia a jakże inny pochówek. Tylko nazwiska jakby znajome: Pedro Gonzales, Garcia Casanowa…
Filadelfia; kliknij,żeby powiększyć... Muszę przyznać, Stany są niesamowicie rozwinięte technicznie. Olbrzymie budowle, pojazdy, infrastruktura, to wszystko jeszcze przed nami. Do tego wszechobecne i dosyć przestrzegane rules – przepisy. A jednocześnie byłem świadkiem standing ovation dla muzyka – skrzypka , który wykonał koncert grając z płytą kompaktową. I to niedokładnie…
Honolulu, Hawaje; kliknij... Piękne drzewo na hawajskiej plaży. Takie osobliwości przyrody spotkać można niemal w każdym miejscu globu. Trzeba jednak mieć oczy otwarte. Hawaje są w porządku. Mógłbym tam mieszkać.
Nelson Sardelli, artysta roku Las Vegas i Atlantic City ; kliknij,żeby powiększyć... Współczuję ludziom, którzy oglądają hawajskie filmy ( sensacyjne, obyczajowe, dokumentalne) i na Hawajach nigdy nie byli. Sam kiedyś nic z tego nie rozumiałem. Dopiero kilkutygodniowy pobyt na czterech hawajskich wyspach sprawił, że teraz zupełnie inaczej patrzę na takie filmy. Znam znaczenie „aloha”, wiem po co nosi się kwiaty, jak wyglądają czynne wulkany, nie zabłądzę w Honolulu… Jedno mnie zastanawia: tam wszyscy pływają łodziami. Wiosłują. Widziałem zajęcia WF w szkołach. Dzieci pływające w osadach wioślarskich. Skąd zatem międzynarodowe sukcesy polskich wioślarzy i kajakarzy?
Iguana, przyjazna i jadalna; kliknij,żeby powiększyć... Iguana to narodowe zwierzątko Meksyku. Podobno smaczne. Być może jadłem, głowy nie dam. Było coś, czego nie mogłem zidentyfikować. Lubię ich pikantne kurczaki ale niezbyt przepadam za czerwoną fasolą. Nie znoszę tekili. Nawet ceremoniał picia tekili z solą sypaną na nasadę kciuka nie koi przykrego, wstrętnego smaku tego trunku.
Karnawał; kliknij,żeby powiększyć... Muszę przyznać, że karnawał zrobił na mnie wrażenie. Głównie dzięki setkom przepięknych, półnagich dziewcząt tańczących sambę. Na ulice wyjeżdżają ciężarówki z przyzwoicie brzmiącym sprzętem nagłaśniającym a za nimi barwne korowody. Coś niesamowitego…
Nelson Sardelli, artysta roku Las Vegas i Atlantic City ; kliknij,żeby powiększyć... Zastanawiałem się skąd w tych często prostych ludziach takie znakomite poczucie rytmu. Wszystkich odmian samby, salsy, marengue, beguine, rumby etc. Rytmy, które wygrywają nieosiągalne są dla niejednego absolwenta akademii muzycznej w Europie. Czy to tylko tradycja?
Nelson Sardelli, artysta roku Las Vegas i Atlantic City ; kliknij,żeby powiększyć... Kartagina w Kolumbii. Enklawa turystyczna. Mimo tego czuć było w powietrzu mafię. Setki uzbrojonych policjantów, nieufne spojrzenia tubylców. W Kolumbii kupuje się kawę i złoto. .
Kurna chata, Bieszczady; kliknij,żeby powiększyć... Kurna chata z Bieszczadów. Barwiona ropą naftową. Zadziwiająca jest zdolność przystosowawcza człowieka do środowiska, w którym żyje. Wydaje mi się, że Polacy jak zwykle zaprzepaścili szansę. Z lampy naftowej, patentu na wydobycie i eksploatację szybów naftowych, mogłoby żyć tysiące Polaków. Tak jak z Żelazowej Woli – miejsca urodzenia Chopina. Tymczasem… nic.
Kurna chata, Meksyk; kliknij,żeby powiększyć... Kurna chata w wydaniu meksykańskim. Zastanawiało mnie często jak to możliwe, że z prymitywnych wigwamów, szałasów i innych budowli wystaje maszt z anteną satelitarną. Klimat czyni cuda. Tanie domy – marzenie Żeromskiego.
Nelson Sardelli, artysta roku Las Vegas i Atlantic City ; kliknij,żeby powiększyć... Oto ruiny świetności cywilizacji Mayan. Majowie budowali wspaniałe, monumentalne świątynie ale też precyzyjnie odmierzali czas. W Ameryce prekolumbijskiej były największe miasta ówczesnego świata, tam powstawały gliniane budowle wytrzymujące próbę czasu pięciuset stuleci.
Waikiki Beach, Honolulu, Hawai; kliknij,żeby powiększyć... Jedna z najbardziej znanych plaż – Waikiki Beach na Hawajach. Nie ma filmu z Hawajów, który nie pokazywałby góry z tła tego zdjęcia. Olbrzymiej. Plaża dosyć pustawa, być może dlatego, że doba w hotelu za moimi plecami kosztuje 2000 dolarów.
Metro, NY; kliknij,żeby powiększyć... Wszędzie, gdzie jestem staram się jeździć metrem. Metro mówi dużo o społeczeństwie. To często najszybszy środek lokomocji w mieście, dlatego nie zawsze dla najbiedniejszych. Metro z Nowego Yorku należało do mało bezpiecznych. Teraz to się zmieniło za sprawą poprzedniego burmistrza. Chociaż raz jakiś polityk czegoś nie sknocił.
Amsterdam, muzeum nmalarstwa; kliknij,żeby powiększyć... Muzeum w Amsterdamie i autoportret Vincenta van Gogha. To moje pierwsze po Luwrze muzeum z tak dobrymi obrazami. I ono też zrobiło na mne większe niż Luwr wrażenie. Nie trzeba wiele się znać, żeby pochylić czoła przed talentem genialnych artystów. Geniusz emanuje z płócien. Dlaczego nie mamy takich obrazów?
Ochio Rios, Jamajka; kliknij,żeby powiększyć... Jedno z najbardziej urokliwych miejsc na ziemi. Wodospady Ochio Rios na Jamajce. Przepiękne kaskady ciepłej i słodkiej wody spadające z kilkuset metrów wysokości do oceanu. Przez niemal cały wodospad wiedzie szlak, po którym można wspinać się kilka godzin. Niesamowita przygoda. Bardzo polecam…
Nelson Sardelli, artysta roku Las Vegas i Atlantic City ; kliknij,żeby powiększyć... Opera w Nowym Yorku. Nowoczesny gmach, który nigdy nie świeci pustkami. Mimo, że bilety są bardzo drogie, rzadko można zobaczyc wolne krzesło. Ale w innych miastach z kulturą raczej kiepsko. W kilkumilionowym Vancouver w Kanadzie jedyna orkiestra symfoniczna na przemian się rozwiązuje i zawiązuje.
Panama, Kanał; kliknij,żeby powiększyć... Kanał Panamski. Zaskoczył mnie swoją urokliwością. Wyobrażałem sobie, że będzie to nudny zmeliorowany szlak wodny z wałami po obu brzegach. Rzeczywistość przeszła moje najśmielsze oczekiwania. Piękne krajobrazy, wspaniała, bujna roślinność i tysiące gatunków zwierząt. I to wszystko przez cały dzień, od rana do nocy.
Pearl Harbor; kliknij,żeby powiększyć... Muszę przyznać, że było to moje największe rozczarowanie na Hawajach. Pearl Harbor. Równe temu, jakie przeżyłem na miejscu największej bitwy Średniowiecza – pod Grunwaldem. Zupełnie nie w amerykańskim stylu. Małe mauzoleum z salą kinową, słaby film o ataku i pamiątkowa tablica nad zatopionym krążownikiem. Wrażenia tak mizerne, że zaczynałem zastanawiać się czy nie ma jakiegoś innego, prawdziwego Pearl Harbor…
Świnica z Rysiem; kliknij,żeby powiększyć... Tatry. Polskie i słowackie. Schodziliśmy z Rysiem wzdłuż, wszerz i wzwyż. Szczególnie dumny jestem z Orlej Perci ale były też: Giewont, Świnica, Zawrat i Rysy. Teraz już trochę zatłoczone i zaśmiecone. Poczekam, stara miłość nie rdzewieje…
Połoniny. Czad; kliknij,żeby powiększyć... Po tym jak objechałem niemal cały świat – trafiłem w Bieszczady. I było tak się wiercić? Bieszczady to to co lubię w górach najbardziej: samotność, widoki, długie szlaki bez narażania życia i … ludzi…
Praga, most Karola; kliknij,żeby powiększyć... Miejscem szczególnym była i jest dla mnie Praga. Po raz pierwszy wybrałem się do Pragi jeszcze w czasach liceum. Samotnie. Już wtedy zrobiły na mnie wrażenie koncerty jazzowe z udziałem największych, nie dostępnych w Polsce gwiazd. Grał tam Armstrong i Coltrane. Wracam do Pragi zawsze chętnie. Zwłaszcza teraz, kiedy jest jednym z najpiękniejszych miast europejskich
Praga, artyści uliczni; kliknij,żeby powiększyć... To nadworny zespół uliczny Pragi. Gra zwykle na Hradczanach. Jest niesamowity. Zwłaszcza spodobał mi się znakomicie grający flecista. Myślę, że nie zaszkodziło by, gdyby posłuchali go wszyscy wirtuozi tego instrumentu.
Bez problemów - źle; kliknij,żeby powiększyć... Jest coś w ciepłych morzach co rozleniwia. I wprawdzie przyjemnie się ogląda takie widoczki, trzeba mieć jednak świadomość, że nie można długo wytrzymać w złotej klatce. Człowiek podświadomie tęskni do problemów. Dopiero wtedy żyje. Spójrzcie na swoje problemy w ten sposób. Są potrzebne do pokonania…
Rybka merlin; kliknij,żeby powiększyć... zapraszam na rybkę…

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.